ERCRajd CypruRajd Cypru 2018

Nordgren liderem, Lukyanuk odpada, Ptaszek roluje – Etap 1 Rajd Cypru 2018

Po rozegranych sześciu odcinkach specjalnych Rajdu Cypru stawkę otwiera  Juuso Nordgren.

Fin rozpoczął zmagania w górach Troodos, gdzie zlokalizowane są odcinki Rajdu Cypru, od trzech trzecich miejsc, a na koniec dnia popisał się dwoma najlepszym czasami. O końcowy sukces jednak nie będzie łatwo, bowiem za plecami młodego kierowcy Skody jest lokalny specjalista od tamtejszych tras, lider cypryjskiego cyklu Simos Galatariotis. Osiem sekund dalej sklasyfikowany jest Bruno Magalhães. Portugalczyk  po nieudanym ubiegłorocznym występie w rajdzie, na którym uszkodził koło, nie odpuści walki o zwycięstwo. Ma także duże szanse by już w niedziele wskoczyć na fotel lidera cyklu ERC! , dlatego duże punkty są mu bardzo mocno potrzebne. Miejsce tuż za podium zajmuje Nasser Al-Attiyah i jest to ostatni kierowca w stawce dysponujący Fordem Fiestą R5.

Rajd rozpoczął się pod dyktando Alexey`a Lukyanuk`a, który na pierwszym odcinku specjalnym, drugiemu Nasser`owi Al-Attiyah dołożył osiem sekund. Katarczyk przyjął wyzwanie i popisał się najlepszymi czasami na kolejnych dwóch oesach, ale wypracowana przewaga Lukyanuk`a była zbyt duża aby Nasser był w stanie zagrozić pozycji lidera. Pierwsza próba po strefie serwisowej okazała się bardzo pechowa dla Rosjanina. Lider cyklu ERC roztrzaskał swoją Fiestę R5 i odpadł z dalszej rywalizacji. Na pechu rywala skorzystał Al-Attiyah i wysunął się na czoło tabeli wyników. Przypomnijmy, że jest to dopiero drugi start Katarczyka w tym roku. Wcześniej wygrał bardzo słabo obsadzony rajd w Jordanii.

Nasser Al-Attiyah - Cyprus Rally 2018
Twitter / ERC

Kolejna próba okazał się także pechowa dla nowego lidera rajdu. Złapany kapeć na odcinku nr pięć i spora starta, jednak wypracowana wcześniej zaliczka czasowa, pozwoliła Naserowi utrzymać pozycję lidera rajdu.  Kierowca Fiesty R5 dużą część trasy pokonał z przebitą opną, konsekwencją czego były mocne zniszczenia w okolicy tylnego prawego koła.

Po ostatniej próbie na czoło rywalizacji wysunął się wspomniany wyżej Juuso Nordgren i jeżeli utrzyma tempo podczas jutrzejszych odcinków specjalnych, ma szansę odnieść swój życiowy sukces na Cyprze.

Hubert Ptaszek kręcił czasy w okolicach pierwszej dziesiątki, niestety na piątej próbie popełnił błąd niegroźnie rolował. Polak miał problem z powrotem na trasę odcinka, konsekwencją czego była strata prawie 10 min.

Zajęliśmy ostatnie miejsce, ponieważ mieliśmy problem z powrotem na drogę. Najważniejsze że jesteśmy tutaj. – tak na gorąco na mecie piątego odcinka Hubert komentował całą sytuację.

Ostatecznie Polska załoga po rozegranych sobotnich próbach, zajmuje odległe 31 miejsce, ale jest spora sznasa na duży awans w dniu jutrzejszym.

W niedziele na zawodników czeka siedem oesów o łącznej długości 114.29 km. Walka w pierwszej trójce wydaje się być cały czas otwarta.

Wyniki Rajd Cypru po OS6

1 Nordgren Juuso / Suominen Tapio – Škoda Fabia R5
2 Galatariotis S. / Ioannou Antonis – Škoda Fabia R5 +00:00:04.6
3 Magalhães B. / Magalhães Hugo – Škoda Fabia R5 +00:00:08.8
4 Al-Attiyah N. / Baumel Matthieu – Ford Fiesta R5 +00:00:48.4
5 Herczig Norbert / Ferencz Ramón – Škoda Fabia R5 +00:01:01.9
6 Demosthenous C. / Laos Pambos – Mitsubishi Lancer Evo X +00:01:29.5
7 Botka Dávid / Mesterházi M. – Škoda Fabia R5 +00:02:01.2
8 Avcioğlu Orhan / Korkmaz Burçin – Škoda Fabia R5 +00:02:05.2
9 Štajf Vojtěch / Ehlová Marcela – Škoda Fabia R5 +00:02:15.7
10 von Thurn und Taxis A. / Degandt Bjorn – Škoda Fabia R5 +00:02:20.3
Tagi

Artur Jasiński

Pomysłodawca, założyciel, redaktor naczelny portalu.

Podobne

Close