ERCRajd BarumRajd Barum 2017

Kopecky po raz siódmy! – Rajd Barum 2017

Jan Kopecky i Pavel Dresler pewnie zwyciężyli w tegorocznej edycji Rajdu Barum. Kopecky jest niekwestionowanym liderem w zwycięstwach w czeskim klasyku, to już siódmy triumf tego zawodnika na Barumce!

Jeszcze większe powody do radości ma Marijan Griebel pilotowany przez Stefana Kopczyka. Niemiec wywalczył tytuł mistrzowski w FIA ERC JU28.

– To było niesamowite. Nie popełniliśmy żadnego błędu. Dziękuję wszystkim za dobrą pracę, Skodzie Motorsport za niesamowitą obsługę, Pavlowi, ponieważ był perfekcyjny oraz rodzinie za wsparcie. Jestem już w średnim wieku. Nie chcę teraz patrzeć na nasze nagrania. Może później przy piwie. Jestem szczęśliwy z walki na Rajdzie Barum. To wyjątkowe dla mnie – podsumował Kopecky.

– To bardzo ważne dla mnie. Dziękuję zespołowi. To fantastyczne. Nie spodziewałem się, że będę mistrzem. Jestem szczęśliwy – mówił Griebel, który zakończył rajd na szóstym miejscu w klasyfikacji generalnej.

Drugie miejsce wywalczył duet Łukjaniuk/Arnautov. Rosjanie stracili do zwycięzcy 55,5 sekundy. Podium atakiem na ostatni odcinku zapewnił sobie Roman Kresta pilotowany przez Petra Starego. Dla kierowcy Skody to 10 podium w mistrzostwach Europy.

– Było 95% szans, że zabraknie mnie tutaj. To było straszne miejsce, długie cięcie, które było bardzo zdradliwe. Nie byłem pewny jak będzie za szczytem. Jechałem bardzo ostrożnie. Jesteśmy na mecie i jesteśmy zadowoleni – komentował Łukjaniuk.

– Atakowałem bardzo mocno. To szaleństwo. Muszę powiedzieć, że jestem szalony. Samochód był perfekcyjny. Dziękuję zespołowi i kibicom – mówił Kresta.

Czwarta lokata przypadła w udziale załodze Kostka/Kucera (+1:25,8). Piąte miejsce wywalczyli Kajetanowicz i Baran (+2:06,4), a szóste należało do wspomnianego Griebela i Kopczyka (+2:08,3).

– Byłem trochę za ostrożny. Chciałem uniknąć kapcia. Było sporo kamieni, ale na szczęście nie przebiłem opony – komentował Kostka.

Punktowaną dziesiątkę skompletowali Koci i Schovanek (+2:31,4), Valousek i Havelkova (+2:51,6), Magalhaes i Magalhaes (+3:24,5) oraz Bouffier i Panseri (+3:30,8). Miejsce w czołowej dziesiątce po kapciu na ostatnim oesie stracił Nikołaj Griazin. Łuasz Habaj i Daniel Dymurski dotarli do mety na trzynastym miejscu.

– Próbowałem atakować, ale musiałem być mądry. Bawiliśmy się i było dobrze – mówił Koci.

Ostatni odcinek specjalny zmagań, 22-kilometrowe Kosiky, najszybciej pokonał Roman Kresta. Drugi był Tomas Kostka (+6,1), a trzeci Bryan Bouffier (+6,6).

W klasyfikacji drugiego etapu Kopecky w pokonanym polu zostawił Krestę (+9,8), Kostkę (+11,3), Bouffiera (+34,3), Łukjaniuka (+38,9), Kajetanowicza (+45,2) i Kociego (+45,3).

W klasyfikacji sezonu Kajetanowicz (120) ma za sobą Magalhaesa (97), Łukjaniuka (73) i Griebela (62).

Artur Jasiński

Pomysłodawca, założyciel, redaktor naczelny portalu.

Podobne

Close