Rajd Ziemi BocheńskiejRajd Ziemi Bocheńskiej 2018RAJDYRSMŚL

Czołówka RSMŚl i goście z RSMP – Rajd Ziemi Bocheńskiej 2018

Mocna obsada 6. Rajdu Ziemi Bocheńskiej

Już 2 czerwca kierowcy i piloci rywalizujący w Rajdowych Samochodowych Mistrzostwach Śląska dostarczą wszystkim kibicom sportowych emocji i adrenaliny. Na starcie 6. Rajdu Ziemi Bocheńskiej ustawi się blisko setka samochodów, w których załogi zaprezentują swoje możliwości na odcinkach specjalnych.

W zawodach zobaczymy m.in. zwycięzcę Rajdu Baborowa Damiana Kostkę, urzędującego mistrza Śląska Gracjana Grelę, czy też rajdowego wicemistrza Polski w klasyfikacji generalnej, czyli Tomka Kasperczyka, który pojedzie w klasie Gość. Kierowca z Myślenic w Bochni wystartuje Fordem Fiestą R5 – jedną z najbardziej zaawansowanych rajdówek, pozwalającą na walkę o mistrzostwa krajów i kontynentów.

Grzegorz Rybarski

W tym roku odbędzie się szósta edycja rajdu imienia Janusza Kuliga – niezapomnianego rajdowego mistrza z Małopolski. Załogi startujące w imprezie zgodnie podkreślają, że trudne technicznie odcinki należą do jednych z najbardziej wymagających w sezonie. Potwierdzeniem tego jest fakt, że w każdej z poprzednich edycji rajdu wygrywała inna załoga. Także w ten weekend poznamy nowych zwycięzców, gdyż na liście zgłoszeń nie ma żadnego z dotychczasowych triumfatorów. Co ciekawe, zawodnicy, którzy wygrywali w Bochni często zdobywali wysokie miejsca na koniec sezonu. Byli to późniejsi Mistrzowie Śląska – Michał Bachula i Łukasz Pieniążek, wicemistrzowie – Jakub Szewczyk i Kamil Bolek, a także Piotr Baran, który w ubiegłym sezonie stanął na najniższym stopniu podium śląskiego czempionatu.

Do Rajdu Ziemi Bocheńskiej zgłosiło się łącznie 99 załóg. 63 z nich powalczy o punkty do klasyfikacji Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Śląska, a także Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Podkarpacia, bowiem bocheńska impreza jest rundą obu tych cykli. Oprócz tego na trasie zobaczymy także zawodników nie posiadających licencji sportu samochodowego, dla których organizator przygotował krótsze warianty oesów. 36 załóg zmierzy się w ramach Super KJS, który jednocześnie jest drugą rundą nowopowstałego cyklu, jakim jest Puchar Śląska Super KJS.

Grzegorz Rybarski

Rywalizacja zapowiada się nadzwyczaj emocjonująco, gdyż na trasie zobaczymy czołową trójkę pierwszej rundy tegorocznych mistrzostw Śląska. Aktualni liderzy punktacji i zwycięzcy pierwszej rundy – Damian Kostka i Mateusz Martynek (Honda Civic), ponownie zmierzą się z Gracjanem Grelą i Martą Momot (Honda Civic) oraz Mateuszem Bojanowskim, którego pilotować będzie Andrzej Ksyt. Ostatni z wymienionych duetów z pewnością myśli także o zwycięstwie w klasie RO 1 (samochody z silnikami o pojemności od 1600 do 2000 cm3), do której w sumie zgłosiło się 14 załóg. W klasie RO 2 (od 1400 do 1600 cm3) również zmierzy się 14 zespołów. Wśród zgłoszonych znajdziemy także zawodników walczących w ramach Pucharu Peugeota i Citroena – łącznie 12 załóg. Listę zgłoszeń uzupełniają zawodnicy przypisani do klas RO Open N i RO Open 2WD (odpowiednio pięć i cztery załogi) oraz zgłoszeni w RO R, Pucharze Legend i Pucharze Cento Rally (po jednej załodze).

Kibiców zainteresuje również rywalizacja w klasie Gość. Zobaczymy w niej m.in. Arkadiusza Lechoszesta i Zbigniewa Cieślara, którzy zmierzą się z Mateuszem Gołkiem i Jackiem Spentanym (obie załogi w Peugeotach 208 R2). Wisienką na torcie będą natomiast przejazdy zawodników znanych z tras RSMP. Tomek Kasperczyk i Damian Syty za kierownicą Forda Fiesty R5 będą przygotowywać się do Rajdu Nadwiślańskiego, podobnie jak Sławomir Strychalski i Paweł Pochroń (Nissan 350Z), którzy już drugi raz w tym sezonie wezmą udział w rundzie RSMŚl.

Grzegorz Rybarski

Areną zmagań w Rajdzie Ziemi Bocheńskiej będą trzy odcinki specjalne, które zostaną rozegrane w sobotę 2 czerwca. Zawodnicy trzykrotnie pokonają próby KRIS-BUD (7,7 km) oraz Kamionna (8,1 km), natomiast finałem zmagań będzie miejski odcinek na ulicach Bochni (1,5 km). Trasa całego rajdu liczy 48,9 km. Rywalizacja zostanie zwieńczona ceremonią mety na rynku, w trakcie której poznamy zwycięzców drugiej rundy Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Śląska w sezonie 2018.

KLIK: Lista zgłoszeń 6. Rajdu Ziemi Bocheńskiej – RO

KLIK: lista zgłoszeń 6. Rajdu Ziemi Bocheńskiej – SKJS

Mówiąc szczerze, to zgłoszenie wysłaliśmy w ostatniej chwili. Wszyscy startują po to, żeby wywalczyć jak najlepszy wynik. W naszym przypadku nie jest inaczej. Nasz program startów w RSMŚl „urodził się” dość niespodziewanie, ponieważ po wygranej w Baborowie stwierdziliśmy, że dobrze byłoby nie zmarnować takiego wyniku. Trasy wokół Bochni na pewno są bardzo techniczne i wymagają jazdy na opis. Mamy za sobą bardzo dobry trening, który zaliczyliśmy podczas ostatniej rundy Tarmac Masters, więc mam nadzieje, że pojedziemy dobry rajd.

Damian Kostka, Honda Civic

Głównym celem na Rajd Ziemi Bocheńskiej jest dobre przejechanie całego dystansu zawodów. Podczas poprzednich startów w tej imprezie nie byłem zadowolony ze swojej jazdy i chciałbym, aby teraz było inaczej. Pogoda ma być ładna, więc szykuje się ciekawy rajd, także dla kibiców. Postaramy się przejechać każdy odcinek jak najlepiej wykorzystując nasze możliwości. Wierzę, że takie podejście to dobra droga do satysfakcjonującego wyniku na mecie.

Gracjan Grela, Honda Civic

To moje rejony i chciałbym powalczyć o czołowe lokaty w swoim domowym rajdzie. Mamy za sobą intensywne testy i mam nadzieję, że znajdzie to odzwierciedlenie w wynikach. Musieliśmy odpuścić pierwszą rundę, gdyż nie zdążyliśmy poskładać samochodu, jednak teraz mamy dobry serwis – ekipę Witek Motorsport i jesteśmy przygotowani, więc postaramy się powalczyć o lepsze wyniki niż w ubiegłych latach. Rok temu zakończyliśmy Rajd Ziemi Bocheńskiej po dzwonie, dwa lata temu byliśmy na piątym miejscu, więc może… do trzech razy sztuka? Mam nadzieję, że tym razem wszystko pójdzie po naszej myśli. Najlepiej, żebyśmy mieli taką przewagę, aby miejski odcinek w Bochni można było pojechać bokiem i wywołać uśmiech na twarzach kibiców.

Przemysław Kołodziej, Mitsubishi Lancer 

Jazda w domowym rajdzie jest pewnym wyzwaniem, choć może się wydawać, że znajomość okolicznych dróg powinna ułatwiać ściganie się na odcinkach. Przygotowujemy się do tego startu jak do każdego innego rajdu i mam nadzieję, że uda nam się go dobrze pojechać. Rywalizacja w klasie PPC (Puchar Peugeota i Citroena) zapowiada się emocjonująco, więc przede wszystkim chcemy być na mecie i dobrze się bawić, a przy okazji liczę, że zaowocuje to niezłym wynikiem.

Bartłomiej Bębenek, Citroen Saxo

Więcej informacji na strojnie rajdu: KLIK: www.bochnia.rsmsl.pl

Komentarze

Motor Racing League plugin by Ian Haycox

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com