F1GP MonakoGP Monako 2018

Perfekcyjny Ricciardo! – Kwalifikacje GP Monako 2018

Perfekcyjny Ricciardo! – Kwalifikacje GP Monako 2018

Mówi się, że w Monako kwalifikacje są ważniejsze od wyścigu. Coś w tym jest, ponieważ wyprzedzanie jest tutaj piekielnie trudne i dobra pozycja startowa może być potem łatwo przełożona na niedzielny wynik. Trzeba jednak pojechać bezbłędnie, a to nie zawsze się każdemu udaje. Duże problemy ma z tym chociażby Max Verstappen, który miał tutaj 5 wypadków w 4 ostatnich latach. Ostatni miał miejsce pod koniec 3 treningu, dziś przed godz. 13:00. Mechanicy Red Bulla uwijali się, aby zdążyć z naprawą i finalnie nie udało się tego dokonać, a do tego trzeba wymienić skrzynię biegów w samochodzie Holendra.

Q1

Pierwsza część kwalifikacji była szalona i chaotyczna, przez spory korek na torze. Z dobrej strony pokazali się Sirotkin (8), Vandoorne (5) czy Leclerc (9). Przez dłuższy czas kłopoty mieli kierowcy Mercedesa, ale finalnie wskoczyli na miejsca 3 i 4. Bottas na 2 minuty przed końcem był pod kreską, ale udało mu się szczęśliwie przejechać czyste kółko bez żółtych flag i blokujacych go kierowców. Tymczasem Stroll cały czas narzekał przez radio na samochód. Przypadki wzajemnego blokowania się kierowców były wręcz nagminne. Ricciardo zanotował najlepszy czas Q1, a Vettel był drugi.Hartley, Ericsson, Stroll, Magnussen i Verstappen zakończyli jazdę na pierwszym segmencie sesji kwalifikacyjnej.

Q2

Druga część była nieco mniej ekscytująca, co nie znaczy, że zawodnicy nie dawali z siebie wszystkiego i nie notowali dobrych czasów. Bottas i Hamilton próbowali uzyskać dobre czasy na oponach Ultramiękkich, ale zgodnie z wyliczeniami Pirelli są one wolniejsze od Hipersoftów o ok. 1 sekundę na kółku, więc taka strategia nie mogła się dziś udać. Kierowcy Mercedesa wrócili więc do boksu po ogumienie z różowym paskiem i zapewnili sobie udział w Q3. Sporym zawodem była postawa Vandoorne’a, który przez cały weekend był szybszy od Fernando Alonso, ale w decydującym momencie nie podołał presji i wypadł z TOP10. Sirotkin, Grosjean, Leclerc, Hulkenberg, Vandoorne to kierowcy, który odpadli z kwalifikacji po Q2. Daniel Ricciardo ponownie był najlepszy.

Q3

W większości przypadków to pierwsze próby wszystkich kierowców miały być decydujące. Układ sił, który ukształtował się na początku finałowej sesji, utrzymał się już do końca, chociaż kierowcy poprawiali swoje czasy. Daniel Ricciardo jako jedyny zanotował czas poniżej 1 minuty i 11 sekund, co jest absolutnym rekordem toru w Monako! Tym samym Australijczyk zgarnia drugie Pole Position w swojej karierze, a obok niego ustawi się Sebastian Vettel. Max Verstappen może jedynie płakać, patrząc na styl, w jakim jego kolega z ekipy wydarł pierwsze pole startowe. „Best of the rest” tym razem został Esteban Ocon, który uplasował się na 6 miejscu. Fernando Alonso ponownie siódmy. Pierre Gasly także pokazał się ze świetnej strony na tle zespołowego partnera, notując rezultat w pierwszej dziesiątce. Jutrzejszy wyścig może być szalenie ciekawy, albo może też być nudną procesją. Warto będzie to jednak zobaczyć!

Pełne wyniki – Kwalifikacje GP Monako 2018

Kwalifikacje GP Monako
Twitter F1

Komentarze

Tagi
Pokaż więcej

Oktawian Sadlak

Redaktor serwisu od sierpnia 2017 roku. Odpowiedzialny za realizację projektu "Typer RSMP 2018 by Rallypl.com". Student Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. E-mail: oktawian@rallypl.com
WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Close