F1

Opony Pirelli mają mieć uproszczone nazwy

Opony Pirelli mają mieć uproszczone nazwy

Liberty Media i FIA wystosowały oficjalną prośbę do Pirelli, dostawcy opon w F1, aby uprościli nazewnictwo swoich mieszanek na sezon 2019. Argumentem idącym za takim stanowiskiem ma być zwiększenie przejrzystości widowiska dla fanów.

Jak miałoby to wyglądać w praktyce? Kierowcy korzystaliby na każdym Grand Prix z opon miękkich, twardych oraz pośrednich. Twardość mieszanki byłaby jednak inna na poszczególnych wyścigach, tak samo, jak ma to miejsce obecnie. Pirelli decyduje teraz o tym, jakie stopnie twardości są odpowiednie na dane weekendy wyścigowe i tory. Koncepcja zakłada, że to wciąż byłoby utrzymane, ale w 2019 dostawca ogumienia decydowałby o tym, jaką mieszankę ukryje pod nazwami „miękka, pośrednia, twarda”.

Mario Isola (Pirelli) – wypowiedź

Dostaliśmy prośbę od FIA, aby opony nazwać po prostu twarda, pośrednia oraz miękka. Tylko trzy kolory, zawsze takie same. Dokładnie tak, jak nazwy opon na wszystkie wyścigi, ale oczywiście z różnymi mieszankami. Jasne jest, że na wyścigi w Silverstone i Monako nie możemy przywieźć takich samych opon! Będziemy mieli mieszanki A, B, C, D, E, F lub jakkolwiek inaczej nazwane i będziemy informowali, że na dany wyścig twardą oponą jest mieszanka B, pośrednią jest D lub coś w tym stylu. Dla kibiców będzie to zapewne bardziej zrozumiałe. Obiecaliśmy, że przyjrzymy się dokładnie tej prośbie.

Przypomnijmy, że aktualnie gama opon Pirelli liczy aż 7 różnych kolorów, a pomijamy jeszcze opony deszczowe i przejściowe! Od Superhardów po Hypersofty. Wydaje nam się, że zmiana tej „tęczy” na rzecz przejrzystej i jednolitej nomenklatury może być dobrym pomysłem. Aktualnie nawet zagorzały fan Formuły 1 może mieć kłopot, aby połapać się w tym, jakie opony Pirelli akurat przygotowało, a co dopiero niedzielny kibic. Liberty Media musi się pochylić właśnie nad nimi, jeżeli chcą pozyskać nowych widzów. Może uproszczenie nazewnictwa opon nie jest tym, co odmieni oblicze sportu, ale każde usprawnienie to krok w dobrą stronę. Poniżej grafika przedstawiająca gamę opon Pirelli na sezon 2018.

Opony Pirelli
Pirelli

Komentarze

Tagi
Pokaż więcej

Oktawian Sadlak

Redaktor serwisu od sierpnia 2017 roku. Odpowiedzialny za realizację projektu "Typer RSMP 2018 by Rallypl.com". Student Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. E-mail: oktawian@rallypl.com
WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Close