AMATOR

BSK TECH Liqui Moly Wyścigi Górskie 2022 – czeka na Was sporo nowości!

Złoty Stok – Lądek Zdrój, Srebrna Góra, Jodłownik i Kamionki – to „areny” walki o tytuły Mistrzów BSK TECH Liqui Moly Wyścigów Górskich 2022. Każde zawody będą odbywały się na kompaktowej trasie, gdzie kierowcy przejadą około 30 kilometrów.

– W tym roku nastąpiło nieco zmian. Przede wszystkim pozyskaliśmy nowego partnera – firmę Liqui Moly Polska, która dla najszybszych zawodników w klasach ufunduje bony na swoje produkty paliwowe – informuje Szymon Mazur – dyrektor wyścigów. – Nowością będzie także konkurs dla fotografów, który będzie odbywał się po każdym wyścigu. Jego szczegóły poznacie niebawem na fanpage`u wyścigów – BSK TECH Liqui Moly Wyścigi Górskie. Dzięki współpracy z Rallypl, które objęło cykl zawodów swoim patronatem, kibice i zawodnicy będą mieli również lepszy dostęp do zapowiedzi, podsumowań i relacji LIVE z naszych imprez.

Organizator – BGM Sport Szymon Mazur przykłada wiele starań, aby za każdym razem przygotować ciekawą i techniczną trasę. Dlatego cykl wyścigów 2022 rozpocznie się 14 maja na trasie ze Złotego Stoku do Lądka Zdroju.

– To techniczna, trudna trasa. Będziemy tutaj gościli po raz drugi. Świetnie układa nam się współpraca z samorządowcami, za co bardzo dziękuję – podkreśla Szymon Mazur. – W 2021 roku najszybszym kierowcą na tej trasie był POWER FLOWER, bo zawodnicy mogą jeździć u nas pod pseudonimem, w BMW e36. Ciekawe czy w tym roku uda mu się powtórzyć ten wynik.

Nieco ponad miesiąc później zawodnicy zmierzą się w okolicach Srebrnej Góry na zupełnie nowej trasie. – To będzie prawdziwy cukiereczek, bowiem trasa znana jest również z rajdów zaliczanych do RSMP – podkreśla dyrektor zawodów. – Po Srebrnej Górze robimy wakacyjną przerwę i do rywalizacji wracamy w sierpniu w Jodłowniku. Cykl kończymy tym razem w Kamionkach 11 września.

– Jak wyglądają wyścigi?
BSK TECH Liqui Moly Wyścigi Górskie to cykl jednodniowych imprez. Każdy wyścig składa się z 5 podjazdów – jednego treningowego i 4 zaliczanych do końcowego wyniku. Dzień wyścigowy zaczyna się o godzinie 7 od odbioru administracyjnego, dokładnego badania technicznego i odprawy. O godzinie 9:30 odbywa się pierwszy podjazd.
Organizatorzy w żaden sposób nie ograniczają zapoznania z trasą. Jeżeli chcesz, możesz przyjechać dzień wcześniej i jeździć trasą do woli. Oczywiście zgodnie z przepisami ruchu drogowego.
Każdy wyścig liczy od 24 do 30 km. Zawodnicy startują w odstępie 30 s. podjeżdżając na szczyt. Następnie wszyscy w kolumnie zjeżdżają za safety carem.
Wszystkie trasy to rajdowe klasyki znane z Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski. Każda trasa ma również asfalt w dobrej jakości.
Czas mierzony jest elektronicznie, a wyniki można na bieżąco sprawdzać na stronie internetowej.
Wpisowe na każde zawody to około 350 zł.

fot. Krzysztof Szydłowski

Start z pilotem
– W naszych zawodach dopuszczamy możliwość startu z pilotem – zachęca Szymon Mazur. – Wtedy wszystko odbywa się jak na wyścigu, to znaczy masz mierzony czas itd., ale nie możesz zdobywać pucharów w swojej klasie. W ten sposób organizator dopuszcza możliwość przejechania wyścigu w formie treningu dla załóg rajdowych. To ciekawe rozwiązanie.

Bezpieczeństwo
Do udziału w wyścigu nie jest wymagane badanie techniczne pojazdu, bowiem całość zawodów odbywa się na drodze zamkniętej dla ruchu. Organizatorzy nie wymagają np. elementów oświetlenia itp., ale zwracają baczną uwagę na niezbędne wymagania dotyczące samochodu takie jak:
– montaż foteli i pasów rajdowych zgodnie z załącznikiem „J”,
– klatka bezpieczeństwa zgodna z załącznikiem „J”,
– jednoczęściowy kombinezon,
– zalecane jest stosowanie systemu HANS,
– kaski z homologacją min. drogową.
Rodzaj opon na osi musi być taki sam. Dozwolone są opony bez homologacji E. Zabrania się korzystania z koców grzewczych.

Podział samochodów na klasy
– Klasa 1 – do 1099 ccm
– Klasa 2 – od 1100 ccm do 1400 ccm
– Klasa 3 – od 1401 ccm do 1600 ccm
– Klasa 4 -od 1601 ccm do 2000 ccm + auta TDI o max pojemności skokowej silnika 2000 cm z napędem na jedną oś, auta benzynowe doładowane o pojemności do 1600 ccm z napędem na jedną oś.
– Klasa 5 – pow. 2000 ccm
– Klasa RWD
– Klasa HISTORYCZNA
– Klasa 126p
– Klasa CC / SC

fot. Krzysztof Szydłowski

Organizator może zezwolić również na tworzenie klas markowych, którą muszą tworzyć minimum 3 samochody tej samej marki, typu i pojemności skokowej silnika. W przypadku rund cyklu klasa markowa musi być prowadzona przez cały cykl rozgrywek. W sytuacji, kiedy w kolejnej rundzie cyklicznej nie zostanie skompletowana klasa markowa, kierowca do niej zgłoszony musi być klasyfikowany w klasie wynikającej z pojemności silnika. Ewentualne punkty zdobyte w tej klasie nie będą liczone w zestawieniach punktowych sezonu.

Zapisy
Zapisy do poszczególnych rund zaczynają się około miesiąc przed zawodami. Link do formularza zgłoszeń można znaleźć na stronie www.bgmsport.pl oraz na facebooku  https://www.facebook.com/bsktechwyscigigorskie
Jeśli chcesz zobaczyć jak wyglądają zawody z bliska, polecamy reportaż z Kamionek
https://www.youtube.com/watch?v=cun0W2bHv3Q

Do zobaczenia już za dwa miesiące!

BSK TECH Liqui Moly Wyścigi Górskie 2022
– 14 maja – Złoty Stok – Lądek Zdrój
– 19 czerwca – Srebrna Góra
– 21 sierpnia – Jodłownik
– 11 września – Kamionki

Fot.: Krzysztof Szydłowski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *