RAJDYWRC

Japonia gotowa na powrót do WRC!

Japonia gotowa na powrót do WRC!

Istnieje szansa, że w przyszłym roku kalendarz WRC będzie zasilony przez dwie imprezy. Możemy spodziewać się dołączenia Rajdu Japonii do Rajdu Chile w nowym kalendarzu na 2019 rok. Kraj Kwitnącej Wiśni będzie gościł w listopadzie rajd kandydacki. Mówi się jednak o tym, że japońska runda będzie ujęta w prowizorycznym kalendarzu FIA prezentowanym jesienią.

Promotorzy WRC stale podkreślają, że przyszłoroczny kalendarz będzie miał 13-14 rund, ale powrót Japonii będzie się wiązał z wykluczeniem z mistrzostw jednego z europejskich rajdów. Przewiduje się, że padnie na Rajd Korsyki, na który spadło sporo krytyki ze strony zespołów. Głównie chodzi o kwestie logistyczne i ilość kibiców. Portal motorsport.com próbował skontaktować się z organizatorami Tour de Corse, ale odmówili oni komentarza.

Nowe rajdy w kalendarzu

W tym roku powraca Rajd Turcji, a Rajd Safari zbliża się do powrotu do WRC (mówi się o 2020 roku). Rajd Chile pojawiający się w kalendarzu w 2019 to trzeci nowy rajd, który promotorzy WRC wprowadzą do najbardziej prestiżowego cyklu rajdowego na świecie. Japonia może być czwartym nowym krajem, który urozmaici Rajdowe Samochodowe Mistrzostwa Świata. Co ciekawe, cała czwórka jest poza Europą lub na jej granicach.

Japonia będzie miejscem zmagań Olimpijskich w 2020 roku. Jej starania o powrót do WRC jest więc zrozumiały. Celem jest zwiększenie ekspozycji Kraju kwitnącej wiśni, a obecność Toyoty w Mistrzostwach jest kolejnym czynnikiem sprzyjającym. Nowy Rajd Japonii ma przenieść się ze swoją bazą na główną wyspę, bliżej Tokyo. Ostatni raz Japonia umiejscowiła bazę rajdu w Hokkaido.

15 rajdów w sezonie?!

Promotorzy WRC bardzo chcą zwiększyć liczbę rajdów w jednym roku do 15. Zespoły deklarują jednak brak gotowości na taki przeskok. Trwają więc prace nad wdrożeniem nowego modelu biznesowego, zbliżonego do tego z Formuły 1. Zespoły otrzymają zapłatę od promotora Rajdu Turcji, to część nowego porozumienia z organizatorem. Podobna umowa ma obowiązywać Japonię, Chile i Safari. Od organizatorów rajdów wymaga się teraz robienia biznesu, a świadomość potencjału medialnego najsłynniejszych imprez (Monte Carlo, Finlandia, Wielka Brytania) cały czas rośnie.

W marcu lub kwietniu 2019 odbędzie się kandydacki Rajd Safari. Kolejka do organizacji rajdu rangi Mistrzostw Świata ciągle rośnie, więc presja na aktualnie rozgrywanych imprezach jest większa niż kiedykolwiek. Może się okazać, że niektóre rajdy nie są w stanie sprostać oczekiwaniom i na ich miejsce wskoczą takie rundy, jak właśnie Japonia.

Komentarze

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com