FELIETONYMOTOWYŚCIGI

Nürburgring 24h – najbardziej ekstremalny wyścig na świecie

Już w ten weekend na torze Nürburgring na pętli Nordschleife odbędzie się najbardziej ekstremalny wyścig na świecie. Tak, mowa o 24 godzinnym wyścigu na tym właśnie torze. Dlaczego jest on tak bardzo ekstremalny?

Tor

Stawka będzie miała do czynienia z pętlą Nordschleife która ma 25 kilometrów i 378 metrów długości. Liczba zakrętów z którymi zmierzą się kierowcy to 170! Jest to wielkie wyzwanie nie tylko dla kierowców lecz i dla podzespołów aut wyścigowych. Krawężniki są  dość wysokie więc trzeba trzymać się od nich zdala. Przygotowaliśmy dla was rówież kilka ciekawostek o samym torze.

– Na początku istnienia toru, czyli w latach trzydziestych, używano kombinacji Nordschleife i Sudschleife, pozostałości tego drugiego można do dziś znaleźć.

Przed budową GP Strecke kierowcy okrążenie rozgrzewkowe jechali po Betonschleife, krótkiej pętli wokół garaży (2,281km)

Szerokość północnej pętli (nawierzchni) to 8-9m.

Na dzień dzisiejszy na tym torze  zginęło 69 zawodników.

Fot.Frozen Speed

Pogoda

Pogoda w tym wyścigu jest ważnym czynnikiem.Tor jest tak długi, że w jednej sekcji może lać deszcz, lub w ekstremalnych warunkach nawet śnieg lub grad, a pozostałych częściach pętli kibice będą się opalać. W 2016 roku podczas tego wyścigu spadł śnieg i grad co wywołało czerwoną flagę na dobre kilka godzin, a kilka aut wylądowało na barierkach. Na ten weekend zapowiadane są opady deszczu, więc przed kierowcami ogromne wyzwanie.

Samochody

W głównej klasie SP9 – GT3 mamy 29 zgłoszenia + klasa SP-X, a tam jedno Renault SP01 oraz SCG003c, czyli ogółem 31 aut w specyfikacji GT3. Marki takie jak Audi, Mercedes, Porsche, BMW i Aston Martin wystawiają zespoły fabryczne.

Ogółem na liście zgłoszeń znalazło się UWAGA: STO PIĘĆDZIESIĄT AUT. GT3, GT4, Porsche i Lamborghini, TCR i wiele, wiele innych różnych klas pełnych bardzo ciekawych konstrukcji. Ciekawostką jest to, że na liście zgłoszeń znalazł się Opel Manta, który uczestniczy w tych zawodach już od dwudziestu lat i jego znakiem rozpoznawalnym jest lisi ogon na antenie. Tak dużo aut na torze oznacza, że dublowanie wolniejszych kierowców staje się bardzo trudne (szczególnie na tak trudnym torze) i może doprowadzić do wylądowania na barierkach, lecz w większości dublowania są bardzo spektakularne, kiedy kierowca auta GT3 robi tzw. „slalom” pomiędzy słabszymi autami.

Format zawodów

Na ten moment odbył się jedyny wolny trening podczas tych zawodów. O godz. 20.30 rozpocznie się pierwsza część kwalifikacji i potrwa do godz. 23.30. Następnie w piątek stawka pojedzie w Q2 o godz. 14.55. Na sam koniec, tego samego dnia TOP30 załóg zawalczy o jak najwyższą pozycję startową. W Sobotę o godz. 9.10 organizatorzy przygotowali dla kierowców „rozgrzewkę” która potrwa około godzinę. Sam wyścig rozpocznie się o godz. 15.30.

Tagi

Mikołaj Sobol

Śledzę wszytko co dzieje się motosporcie. Jestem na bieżąco z wynikami, aktualnościami, ciekawostkami, a także ploteczkami. W redakcji od 2017 roku.

Podobne

Close