F1

Zmiany w regulaminie technicznym i sportowym F1 na sezon 2019

Za nieco ponad 50 dni najlepsi kierowcy świata rozpoczną zmagania na torze Albert Park w Melbourne. Nadchodzący sezon przyniósł za sobą wiele roszad w składach, ale również wiele zmian w regulaminie sportowym oraz technicznym. W poniższym tekście opisane zostaną wszystkie zmiany, jakie czekają nas w nadchodzącym sezonie.

Od sezonu 2019, wszyscy kierowcy, którzy będą zmuszeni startować z alei serwisowej, będą mogli wziąć udział w okrążeniu formującym. Po jego zakończeniu kierowca będzie zobowiązany powrócić do alei serwisowej, skąd wyruszy do wyścigu.

W nadchodzącym sezonie zmienił się również przepis dot. kolejności na starcie ukaranych kierowców. FIA zdecydowała, że od teraz, jeśli powyżej dwóch kierowców otrzyma karę cofnięcia na koniec stawki, to o ich kolejności startowej będzie decydował ich wynik z kwalifikacji.

FIA zdecydowała się zwiększyć limit paliwa na niedzielny wyścig do 110 kg. W poprzednim sezonie było to 105 kg.

Każdy zespół na osiemnaście godzin przed rozpoczęciem pierwszego piątkowego treningu jest zobowiązany dostarczyć badania techniczne pojazdów wraz z całą dokumentacją do sędziów.

Wraz ze wzrostem poziomu bezpieczeństwa w Formule 1, od sezonu 2019 każdy bolid będzie wyposażony w dwa dodatkowe elementy świetlne, które będą zamontowane na tylnym skrzydle. Ma to zwiększyć widoczność bolidu podczas deszczowych wyścigów.

2019
Daimler

Każdy kierowca w nadchodzącym sezonie będzie posiadał nowe rękawiczki biometryczne. Każda para takich rękawiczek będzie wyposażona w czujnik, który będzie pomagał monitorować stan zdrowia każdego kierowcy podczas jazdy na torze.

Glenn Dunbar/Williams F1

Delegat techniczny FIA od sezonu 2019 nie będzie potrzebował zgody wszystkich sędziów, by móc dokonać wyrywkowej kontroli danego bolidu. Przez tę zmianę w ciągu weekendu będziemy mogli spodziewać się kilku wyrywkowych kontroli bolidów pod kątem zgodności z regulaminem technicznym.

Posezonowe testy opon, które co rok odbywają się na torze Yas Marina w Abu Dhabi od sezonu 2019 będą organizowane przez FIA a nie tak jak miało to miejsce dotychczas przez firmę Pirelli.

Kubica 2019
Glenn Dunbar/Williams F1

Kierowca wraz z fotelem i całą resztą elementów wyposażenia ma ważyć min. 80 kg. W przypadku wagi poniżej wymaganych 80 kg. Pod fotelem kierowcy ma zostać zamontowany dodatkowy element, który uzupełni brakująca wagę. Zwiększona została również waga samochodu (bez wliczenia paliwa) w sezonie 2018 waga bolidu miała wynosić 734 kg, od sezonu 2019 waga ta została zwiększona do 743 kg.

Wraz z dynamicznym rozwojem wyglądu bolidów, zmiany nie ominęły również tylnego skrzydła, którego rozpiętość będzie wynosiła od tegorocznego sezonu – 105 cm. Jest to zmiana aż o 10 cm względem poprzedniego sezonu. Powiększona została również krawędź tylnego płatu i wynosić będzie teraz 87 cm.

W nowych regulacjach nie mogło zabraknąć tematu lusterek, na które wielu kierowców skarżyło się w trakcie ostatniego sezonu. FIA zdecydowała się umieścić od sezonu 2019 lusterka bardziej po bokach bolidu, co spowoduje lepszą widoczność i zarazem wzrost bezpieczeństwa na torze.

Od roku 2019 uproszczona zdecydowanie została budowa przedniego skrzydła. Przedni element będzie od tego roku aż o 20 cm szerszy oraz zostanie o 2,5 cm pogłębiony i podwyższony.

Ostatnią zmianą w regulaminie na sezon 2019 jest sprawa umiejscowienia elementów aerodynamicznych na bolidzie. Od teraz takie elementy nie będą mogły być zainstalowane dalej niż 810 mm od środka tylnych opon oraz 1255 mm od środka przednich opon.

Źródło: FIA



Wybrane dla Ciebie

Zobacz także
Close