F1

McLaren – Przewidywania F1 na sezon 2019

McLaren – Przewidywania F1 na sezon 2019

Nazwa zespołu: McLaren F1 Team

Szef zespołu: Zak Brown

Silnik: Renault E-Tech 19 – klient

Model bolidu: MCL34

Skład 2018: Fernando Alonso i Stoffel Vandoorne

Miejsce w 2018: Początkowo sezon 2018 nie zapowiadał się źle dla McLarena. Piąte miejsce Fernando Alonso w Australii napawało optymizmem zarówno Hiszpana, jak i całą ekipę z Woking. Niestety, forma pomarańczowego samochodu została szybko zweryfikowana, a większość ekspertów zgodnie zaczęła stawiać McLarena na ostatnich pozycjach. Pomimo starań z strony Fernando Alonso, bariera 50 punktów okazała się być szczytem możliwości bolidu.

Liczne problemy techniczne, parę wypadków i bardzo słaba dyspozycja Stoffela Vandoorne’a (zaledwie 12 punktów w klasyfikacji kierowców i seria 14 wyścigów bez punktów) przełożyła się na szóstą lokatę w klasyfikacji konstruktorów (gdyby Force India nie upadła, byłoby siódme). Obiecujący sezon szybko okazał się być dramatem, o którym cała ekipa chciałaby zapomnieć. Nie tak powinna prezentować się legenda tego sportu.

Skład 2019: Carlos Sainz Jr. i Lando Norris

Przewidywanie na 2019: Od ogłoszenia składu na nadchodzący sezon było wiadome, że McLaren planuje powrócić na czołowe miejsca. Zmiana obu kierowców, na doświadczonego i regularnego Sainza oraz zakontraktowanie Brytyjskiego supertalentu – Lando Norrisa, może wyjść ekipie jedynie na dobre. Już przed pokazaniem bolidu spekulowało się, że McLaren znalazł w lukach w przepisach jakieś innowacyjne rozwiązanie, co miało stawiać ich w roli czarnego konia tego sezonu. Dzisiejsze treningi jednak pokazały, że tempo McLarena nie jest tak dobre, jak spekulowano, tak więc chyba nie doświadczymy niespodzianki pokroju Brawn GP w 2009 roku.

Podsumowując McLaren musi dać z siebie w tym sezonie dużo, aby znów liczyć się w środku stawki. Mają utalentowany skład kierowców, który daje zabezpieczenie na lata. Z pewnością wielka presja jest również w zarządzie, szczególnie po zmianie dostawcy silników z Hondy na Renault. Jeśli nieszczęścia będą omijać ekipę z Woking, to sezon 2019 powinien być zdecydowanie lepszy od katastrofy z poprzedniego, choć środek stawki w tym roku jest najmocniejszy od lat. Spodziewamy się wielu punktów i regularnego wchodzenia pojedynczych kierowców do Q3. McLaren powoli zaczyna się odradzać.


Michał Kaufmann & Oktawian Sadlak

Tagi

Michał Kaufmann

Redaktor portalu od 2017 roku. Odpowiedzialny za recenzje książek, gier wideo oraz wszelakie artykuły. Na co dzień uczeń i wielki fan sportu. Kontakt: michal@rallypl.com

Podobne

Close