F1

Alonso krytykuje pomysł na nowy system punktowy w F1

Alonso krytykuje pomysł na nowy system punktowy w F1

Fernando Alonso uważa, że Formuła 1 straci na atrakcyjności, jeżeli wprowadzi nowy system punktowy, który będzie nagradzał kierowców aż do 15-20 miejsca. Liberty Media rozważa zmianę aktualnego sposobu przyznawania punktów za miejsca 1-10. Hiszpański weteran boi się, że to odbierze Formule 1 momenty, w których kierowcy ze słabszych zespołów zdobywają punkty w nieprzewidywalny, cudowny sposób.

Myślę, że w Formule 1 zawsze trudno było zdobyć punkty. Liderzy je zgarniali, a dla reszty była to w pewnym sensie nagroda i ważny moment, kiedy zdobyło się 2 punkty czy coś w tym stylu. Pamiętam, jak Jules Bianchi dojechał do mety na 9 miejscu w Monako. To był pewnego rodzaju cud i coś wielkiego dla sportu. Gdyby każdy punktował, być może stracilibyśmy unikalną rzecz, której nie mają inne kategorie poza F1.

Fernando Alonso

Nie podjęto jeszcze żadnych decyzji odnośnie tego czy nowy system punktowania pojawi się w F1. Szef Haasa, Gunther Steiner myśli, że ciężko będzie stworzyć odpowiedni system, zapewniający odpowiednie różnice punktowe między kolejnymi pozycjami. Steiner ma doświadczenie z serii Nascar, gdzie punkty są przyznawane każdemu aż do 40 miejsca. Szef zespołu Haas zgadza się więc z Fernando Alonso i obaj panowie uważają, że nowy system punktowy raczej nie byłby czymś dobrym dla Formuły 1.

Musimy upewnić się czy przyznawane za daną pozycję punkty będą uczciwe. Nie wydaje mi się, że jest to osiągalne, kiedy zwycięzca dostaje 25 punktów za zwycięstwo. Różnice między pozycjami muszą być większe. Jeśli dojeżdżasz na 10 czy 15 miejscu, muszą być dobrze przemyślane różnice. Wydaje mi się, że będzie trzeba zmienić liczbę wyjściową, zaczynając od 50 czy 100 punktów dla zwycięzcy. To jednak nie jest moja praca, aby przeprowadzać takie obliczenia. Jeżeli będziemy premiować 20 pozycji, nie popieram takiego rozwiązania, ponieważ w tej chwili finisz w punktach to coś dużego. Okej, 15 pozycji brzmi już lepiej, ale w dalszym ciągu zabieramy coś z tego sportu, umożliwiając kończenie każdego wyścigu z punktami.

Gunther Steiner

Tagi

Oktawian Sadlak

Redaktor serwisu od sierpnia 2017 roku. Odpowiedzialny za realizację projektu "Typer RSMP 2018 by Rallypl.com". Student Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. E-mail: oktawian@rallypl.com

Podobne

Close