AKTUALNOŚCIAKTUALNOŚCI F1

Czarny dzień Scuderii Ferrari: podsumowanie szóstego dnia testów

Kolejny dzień testów na torze Circuit de Barcelona Catalunya był niezwykle pracowity dla wszystkich ekip. O 9:28 na tor wyjechał Robert Kubica na mieszance C4. Chwilę później Sebastian Vettel (C5) ustanowił drugi czas (1:22.316), który okazał się o ponad dwie sekundy gorszy do czasu uzyskanego przez Maxa Verstappena. Pierwsze okrążenie Polak pokonał natomiast w czasie 1:48.157. Około godziny 10:00, Kimi Raikkonen (Alfa Romeo Racing) wyjechał na tor aby testować bolid pokryty farbą flow-wiz. Przejazdy te potwierdziły tylko zalety rozwiązań aerodynamicznych samochodu Alfa Romeo. Po pierwszej godzinie testów liczba pokonanych okrążeń przedstawiała się następująco:

Verstappen, 23
Vettel, 22
Bottas, 16
Ricciardo, 15
Sainz, 14
Kubica, 12
Perez, 12
Raikkonen, 11
Kvyat, 9
Grosjean, 4

Tuż po godzinie 10:00 Carlos Sainz wykręcił najlepszy rezultat 1:17.503. W tym samym czasie Sebastian Vettel pokonywał długi stint, utrzymując przez 10 kolejnych okrążeń czasy na poziomie 1 minuty 20 sekund, jednak porównując czasy Niemca do wyników Daniela Ricciardo (1:25) należy przypuszczać, że nie miał on sporego zapasu paliwa w swoim samochodzie. W tym samym czasie, Carlos Sainz poprawił swój wynik i ustanowił najszybsze okrążenie dnia: 1:17.144! Niestety, rewelacyjny czas uzyskany przez Hiszpana poprzedził awarię jego samochodu (utrata ciśnienia w układzie chłodzenia), który zatrzymał go tuż za wyjazdem z Pit Lane powodując czerwoną flagę na torze. Kolejną czerwoną flagę zobaczyliśmy kiedy Max Verstappen ćwiczył procedurę startową, ale z niewiadomych przyczyn nie mógł on ruszyć również blokując wyjazd z Pit Lane, jednakże problem szybko udało się rozwiązać i po kilku minutach sesja była kontynuowana.

O godzinie 11:31 z kolei kolejną czerwoną flagę na torze spowodował Sebastian Vettel. Niemiec rozbił swoje Ferrari na bandzie toru i został zabrany na badania do centrum medycznego. Jak podała potem Scuderia Ferrari, za wypadnięcie z toru odpowiedzialny był problem mechaniczny bolidu. Kolejny komunikat włoskiego zespołu informował, że naprawa samochodu zajmie co najmniej kilka godzin. Tuż Przed przerwą obiadową, najlepszy czas Roberta Kubicy wyniósł 1:19.991. Z pewnością, jednym z ważniejszych wydarzeń dnia było pojawienie się na torze Fernando Alonso. Hiszpan, który nie jest w tym sezonie etatowym kierowcą McLarena w F1, nadal spełnia jednak rolę Ambasadora zespołu i jak sam zaznacza, gotów jest wrócić do stawki, jeżeli będzie mógł prowadzić konkurencyjny bolid. Druga sesja jazd rozpoczęła się bez problemów i o godzinie 15:00 kierowcy odnotowali następującą liczbę pokonanych okrążeń:

Verstappen – 108
Bottas – 74
Ricciardo – 72
Kubica – 72
Grosjean – 70
Sainz – 70
Raikkonen – 61
Kvyat – 60
Perez – 42
Vettel – 40
Hamilton – 19

Szczególnie podczas tej sesji prezentował się samochód Renault, który został wyposażony w aparaturę mierzącą ugięcie przedniego skrzydła. O godzinie 17:01 zespół Ferrari ponownie poinformował o postępach napraw rozbitego samochodu. Według zapewnień zespołu mechanicy chcieli, żeby Charles Leclerc wyjechał jeszcze przed końcem sesji. Jak się potem okazało, zespół dotrzymał słowa i Monakijczyk był w stanie pokonać okrążenie instalacyjne. Na pół godziny przed końcem sesji, liczbą okrążeń wyglądała następująco:

Sainz – 118
Verstappen – 114
Kubica – 111
Grosjean – 107
Raikkonen – 104
Kvyat – 101
Hamilton – 91
Perez – 84
Bottas – 74
Ricciardo – 72
Hulkenberg – 47
Vettel – 40

Ostatecznie Robert Kubica pokonał 130 okrążeń uzyskując najlepszy czas okrążenia wynoszący 1:19.367. Nikt nie zdołał pobić jednak czasu ustanowionego przez Carlosa Sainza. Natomiast na okrążeniu zjazdowym awarii uległ samochód Kimiego Raikkonena, który zatrzymał się w zakręcie numer 6.

Tagi

Podobne

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Close