PRASOWERAJDYWRC

Estońska lekcja pewności siebie dla Breena

Zespół Citroën Total Abu Dhabi WRT wystawił załogę Craig Breen/Scott Martin w Rajdzie Estonii. Jej udział był częścią przygotowań do zbliżającej się rundy WRC – Rajdu Finlandii. Breen i Martin wygrali w Estonii trzy odcinki specjalne, co czyni ich drugą najskuteczniejszą załogą rajdu. Na mecie zajęli trzecie miejsce i razem z zespołem zebrali komplet danych i wniosków, przydatnych przed występem w Finlandii w dniach 26-29 lipca

W trudnym, specyficznym Rajdzie Finlandii regułą jest to, że dobre wyniki osiągają kierowcy jadący z zaufaniem do siebie i swojego samochodu, bez spięcia i niepewności. Aby jak najlepiej przygotować się do najbliższej rundy w kalendarzu WRC, Craig Breen w miniony weekend wziął udział w Rajdzie Estonii. Start ten nie miał celów ściśle sportowych: sprowadzał się do treningu i rozgrzewki przed Finlandią. Podobnie postąpili rywale – oprócz Citroën Total Abu Dhabi WRT na trasie pojawiły się dwa z trzech zespołów regularnie rywalizujących w Rajdowych Mistrzostwach Świata.
Craig Breen ukończył rajd na trzecim miejscu, a ponadto na trasie okazał się drugim najskuteczniejszym kierowcą. Irlandczyk był najszybszy na trzech odcinkach specjalnych; pod tym względem wyprzedził go tylko estoński „gospodarz” Ott Tänak. Wyniki te wyraźnie świadczą o tym, że ciągła praca nad ustawieniami i modyfikacjami Citroëna C3 WRC przynosi efekty, a auto staje się coraz bardziej wyważone, precyzyjne i posłuszne kierowcy. Już po pierwszym oesie rajdu Breen zajmował drugą pozycję w tabeli, a na OS5 zaliczył najlepszy czas w całej stawce. Sukces ten powtórzył na trasie OS8 i pierwszy etap rajdu ukończył na drugim miejscu, ze sporą przewagą nad najbliższym z konkurentów. Spadek na trzecie miejsce spowodowała kara naliczona za spóźnienie na jeden z punktów kontroli czasu. To jednak nie przeszkodziło, by Breen jeszcze raz popisał się najlepszym czasem – tym razem na pierwszym przejeździe oesu Prangli, najdłuższego w całym rajdzie (17,05 km). Występ irlandzkiej załogi pozwolił zespołowi Citroën Total Abu Dhabi WRT wypróbować różne warianty ustawień samochodu i zebranie cennych danych i obserwacji. Estońska lekcja jest ważnym etapem przygotowań przed Finlandią, dzięki którym zespół przystąpi do jednej ze sztandarowych rund sezonu WRC z poczuciem ufności i wiary w swoje siły.WRT

POWIEDZIELI:
PIERRE BUDAR, DYREKTOR CITROËN RACING

„Rajd Finlandii jest nietypową rundą – pod tym względem, że wymaga zupełnie innych ustawień samochodu od tych, które najczęściej stosuje się na trasach szutrowych. Właśnie z tego powodu postanowiliśmy wcześniej wziąć udział w Rajdzie Estonii, który odbywa się w podobnym terenie. Chcieliśmy skorzystać z okazji, by przejechać te ciekawe, różnorodne trasy i z grubsza określić stosowne ustawienia aut, które będziemy precyzować podczas specjalnych testów, zaplanowanych na przyszły tydzień. Craig osiągał średnie tempo ustępujące tylko o jedną dziesiątą sekundy na kilometrze czasom Otta Tänaka. Pamiętajmy, że Tänak jest Estończykiem, zna tutejsze drogi jak własną kieszeń i również w Finlandii z pewnością zaliczać się będzie do faworytów. Biorąc to wszystko pod uwagę, uważam, że nasza misja zakończyła się powodzeniem”.

CRAIG BREEN:

To był niewątpliwie udany weekend, podczas którego zgromadziliśmy dużo doświadczeń i jednocześnie nabieraliśmy zaufania do swoich możliwości. Od piątkowego odcinka testowego skupialiśmy się na znalezieniu właściwych ustawień samochodu. Następnie, wraz z kolejnymi kilometrami trasy, regulowaliśmy poszczególne parametry i czuliśmy, jak przekłada się to na coraz większe osiągane prędkości. Jestem bardzo zadowolony z pracy wykonanej w Estonii i czekam z niecierpliwością na jej dalszy ciąg podczas nadchodzących testów”.

Komentarze

Tagi

Motor Racing League plugin by Ian Haycox

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com