F1GP JaponiiGP Japonii 2018

Czas na kraj kwitnącej wiśni! Zapowiedź GP Japonii 2018

Czas na kraj kwitnącej wiśni! Zapowiedź GP Japonii 2018

W F1 powoli nadchodzi czas rozstrzygnięć. Co prawda w ten weekend nic się ostatecznie nie wyjaśni, lecz po jego zakończeniu możemy być już bliżej rozstrzygnięć niż nam się wydaje. Kolejnym przystankiem w sezonie 2018 jest Japonia, gdzie na torze Suzuka będziemy oglądać zmagania najlepszych zespołów na świecie.

W klasyfikacji generalnej jesteśmy już niemal pewni rozstrzygnięć. Jeśli w przeciągu ostatnich wyścigów nie wydarzy się żadna katastrofa, to Lewis Hamilton zdobędzie piąty mistrzowski tytuł. Sebastian Vettel z 50 punktami straty musi już liczyć na los, ponieważ nawet jeśli wygra wszystkie pozostałe wyścigi sezonu, to nie wystarczy mu to do zdobycia mistrzostwa. W klasyfikacji konstruktorów sprawa jest nadal otwarta, ponieważ Mercedes ma zaledwie 53 oczka przewagi nad drugą Scuderią Ferrari.

Od 4 lat na tym torze wygrywa Mercedes, więc możemy spodziewać się świetnego tempa ze strony tej ekipy. Sebastian Vettel nie będzie już kalkulował, więc możemy spodziewać się emocji zarówno w kwalifikacjach, jak i w wyścigu. Z pewnością Japonia jest również bardzo ważnym wyścigiem dla Charlesa Leclerca, który właśnie na torze Suzuka stracił najlepszego przyjaciela Julesa Bianchiego ( Historię JB opisaliśmy tutaj- KLIK! ). Warto również spoglądać na Toro Rosso, ponieważ Honda bardzo chce się dobrze zaprezentować u siebie, dlatego też w Rosji kierowcy otrzymali nową specyfikację silnika.

Charakterystyka toru:

Wikipedia

Trzydzieste w historii GP Japonii odbędzie się na kultowym torze Suzuka. Trudny, bardzo wymagający tor, który nie wybacza błędów. Świetnie zaprojektowany ( pod względem toru jazdy ), z wieloma trudnymi technicznie odcinkami. W przeszłości widzieliśmy na nim świetne starcia pomiędzy kierowcami takie jak: Ayrton Senna i Alain Prost w 1989 roku, gdzie rozstrzygnęły się losy mistrzowskiego tytułu właśnie na Suzuce. Niech o trudności tego tor wpływa fakt, iż pochłonął również wiele ludzkich istnień. Jeden kierowca F1, jeden marshal podczas drugiego w historii GP Japonii, przez którego śmierć nie oglądaliśmy tego toru w F1 przez dekadę. Osiemnastu innych kierowców, którzy swoje życie zostawili na Suzuce. To jest prawdziwe oblicze tego niezwykle klimatycznego toru. Duże znaczenie będzie miała również pogoda, ponieważ zapowiadane są opady deszczu podczas treningów i kwalifikacji.

Dobór ogumienia na GP Japonii 2018:

Pirelli

Ciekawa strategia ze Ferrari, która zabrała aż 10 kompletów opon supermiękkich, przez co będą one używane głównie w treningach, przez co będą zapewne przeprowadzać przygotowania do kwalifikacji.

Zupełnie odmienna strategia ze strony McLarena, który zabrał jedynie po cztery komplety opon supermiękkich, więc na treningach będą korzystać z twardszych mieszanek. Zapewne będą ustawiać samochód pod tempo wyścigowe, odpuszczając testy kwalifikacji. Jest to chyba pierwsza taka sytuacja, w której zespół zabiera jedynie cztery komplety najbardziej miękkiej mieszanki na weekend wyścigowy.

Plan transmisji GP Japonii 2018:

Piątek 5 października 2018 roku

3:00 – 4:30 – pierwszy trening 

7:00 – 8:30 – drugi trening

Sobota 6 października 2018 roku

5:00 – 6:00 – trzeci trening –

8:00 – 9:15 – kwalifikacje 

Niedziela 7 października 2018 roku

7:10 – 9:15 – wyścig 

Komentarze

Tagi
Pokaż więcej

Michał Kaufmann

Redaktor portalu od 2017 roku. Odpowiedzialny za recenzje książek, gier wideo oraz wszelakie artykuły. Na co dzień uczeń i wielki fan sportu. Kontakt: michal@rallypl.com
WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Close