PRASOWERajd FinlandiiRajd Finlandii 2018RAJDYWRC

Citroen Racing przed Rajdem Finlandii!

Rajd Finlandii – ósma runda bieżącego sezonu Rajdowych Mistrzostw Świata FIA – to legendarna impreza, zaliczana do najtrudniejszych w całym sezonie. Citroënami C3 WRC po najnowszych modyfikacjach pojadą trzy załogi Citroën Total Abu Dhabi WRT: Craig Breen i Scott Martin, Mads Østberg i Torstein Eriksen oraz Khalid Al Qassimi i Chris Patterson.

 

C3 WRC JESZCZE LEPSZY

Kierowca i samochód działający w pełnej harmonii, z całkowitym zaufaniem – w Rajdzie Finlandii jest to ważniejsze bardziej niż gdziekolwiek indziej. Bez osiągnięcia tego stanu nie da się skutecznie pokonywać fińskich oesów rywalizując o najlepsze czasy i najwyższe pozycje. Odcinki specjalne tego rajdu należą do najszybszych w kalendarzu WRC, a jednocześnie biegną szutrowymi drogami przez gęste lasy. Zespół Citroën Total Abu Dhabi WRT ma na swoim koncie cztery zwycięstwa odniesione w Kraju Tysiąca Jezior – w roku 2008, 2011, 2012 i 2016. Ekipa techniczna zespołu nie raz dowiodła, że potrafi znaleźć ustawienia samochodów sprawdzające się w tym nietypowym terenie. Nietypowym choćby dlatego, że akurat w tym rajdzie dążenie do tego, by samochód jak najlepiej trzymał się drogi, schodzi na drugi plan – ważniejsza jest maksymalna precyzja jego prowadzenia.
Pod tym względem zespół jest dobrej myśli, bowiem przed Rajdem Finlandii dokonał zmian w geometrii przedniego zawieszenia. Samochód po tej modyfikacji został wypróbowany przez Craiga Breena w Rajdzie Estonii. Irlandczyk wystąpił tam w ramach przygotowań przed fińską rundą WRC.
Dwoma C3 WRC, które dzięki poprawkom wprowadzonym przez inżynierów zyskały lepsze wyważenie, wystartują Craig Breen i Mads Østberg, dla których Finlandia jest tradycyjnie jedną z ulubionych rund
w sezonie. Zarówno Irlandczyk, jak i Norweg mogą na tym rajdzie uchodzić za doświadczonych weteranów – mają za sobą, odpowiednio, osiem i dwanaście występów w tej imprezie. Obydwaj w swojej karierze stawali na trzecim stopniu podium w Finlandii i obaj zapowiadają, że zrobią wszystko, by spróbować poprawić ten wynik. Inne podejście do rajdu ma Khalid Al Qassimi, wracający po przerwie (ostatnio wziął udział w Rajdzie Argentyny). Kierowca ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich też nie jest nowicjuszem na fińskich oesach, ale swoje możliwości musi oceniać skromniej – zamierza stopniowo dojść do wprawy, unikać błędów i pomyślnie dotrzeć do mety.

NOWE ODCINKI SPECJALNE

Przy bardzo wysokich prędkościach osiąganych na oesach Rajdu Finlandii kluczowe znaczenie ma znajomość tras oraz niezawodność w przygotowaniu i dyktowaniu notatek. Największą pułapką dla kierowców są nieliczone poprzeczne garby – w rajdowym żargonie hopki, bo szybko jadące auto wybija się na nich w powietrze. Hopki są wizytówką i atrakcją Rajdu Finlandii; dzielą się na wiele typów, a ich najechanie w pełnym tempie powoduje skoki różnej długości.
W tej sytuacji ogromnym wyzwaniem dla wszystkich zawodników będzie fakt, że trasa rajdu jest w ponad
20 proc. nowa. Nowością dla kierowców będzie odcinek testowy Vesala oraz kilka właściwych oesów, w tym przejeżdżane dwukrotnie Ässämäki (4/9) i Äänekoski (5/10) w piątek, a także niedzielny Laukaa (20/22). Ponadto, parę innych odcinków zawiera nowe fragmenty dróg.
Zadaniem załóg będzie znalezienie trafnego kompromisu pomiędzy sportową agresją a ostrożnością.
Na pierwszych przejazdach warto będzie nieco poświęcić tempo jazdy, by poznać i ocenić trudność tras oraz zweryfikować prawidłowość notatek. Pokonując nowe odcinki po raz drugi, kierowcy powinni dobrze ocenić, o ile można przyśpieszyć, by nie ryzykować nadmiernie. W sumie, typowo letnia runda w kalendarzu WRC po raz kolejny zapowiada się jako niezwykle widowiskowa, trudna i jednocześnie nieprzewidywalna.

POWIEDZIELI:
PIERRE BUDAR, DYREKTOR CITROËN RACING

„Aby osiągnąć w Finlandii dobre wyniki, kierowca musi czuć się za kierownicą wyjątkowo pewnie i swobodnie, wyzwolić się od obaw, a zarazem zachować precyzję. Staniemy na starcie po występie w Rajdzie Estonii i po czterodniowych testach na fińskich drogach, z poczuciem dobrego przygotowania. Co więcej, jest to jedna z tych rund, w których nasi kierowcy mają największe doświadczenie. Wystawiamy trzy C3 WRC po najnowszych modyfikacjach. Mamy powody, by liczyć na to, że będziemy na czołowych miejscach, choć wiemy, że natrafimy na silnych i również dobrze przygotowanych konkurentów”.

CRAIG BREEN

„Rajd Estonii stanowił dla mnie doskonałe przygotowanie przed Finlandią. Dla zespołu stał się okazją do ostatecznego sprawdzenia paru rzeczy. Przekonaliśmy się, że choć nasz C3 WRC miał w zasadzie nowe przednie zawieszenie, ostatnie modyfikacje jeszcze bardziej poprawiły jego wyważenie. Dlatego podchodzę do rajdu z wiarą w możliwości auta i zaufaniem do siebie, szczególnie, że jest to jedna z rund, w których mam największe doświadczenie z wielu poprzednich startów. Co prawda w tym roku trasa będzie częściowo zmieniona, ale i tak znajomość charakteru rajdu jest tu decydująca dla skutecznej jazdy”.

Liczba występów w Rajdzie Finlandii: 8
Najlepszy wynik: 3. miejsce (2016)

 

MADS ØSTBERG:

„Rajd Finlandii z pewnością jest jedną z rund, którą lubię najbardziej w całym sezonie. Kluczem do powodzenia w tym rajdzie jest zrobienie dobrych notatek podczas przejazdów zapoznawczych. Później pozostaje już czysty atak – wtedy trzeba zdać się na instynkt, na czucie i nie przejmować zanadto pogarszającym się stanem ogumienia czy nawierzchni. Mam z tego rajdu bardzo przyjemne wspomnienia, w szczególności miejsce na podium, zdobyte w barwach Citroëna w 2015 r. Mam także nadzieję wyciągnąć maksimum korzyści z dwóch dni testowych. Chcę dobrze wystartować i osiągnąć wynik na poziomie moich poprzednich sukcesów”.

Liczba występów w Rajdzie Finlandii: 12
Najlepszy wynik: 3. miejsce (2013 i 2015)

KHALID AL QASSIMI:

„Finlandia ma dla mnie szczególnie znaczenie, bowiem właśnie w tym rajdzie po raz pierwszy wystąpiłem jako kierowca oficjalnego, fabrycznego zespołu – było to w 2007 r. Wrażenia z jazdy tymi trasami, z bardzo wysoką prędkością i ciągłymi skokami, są jedyne w swoim rodzaju. Jednocześnie, jest to bardzo trudne; kierowca musi się zdać na pełną swobodę i wyczucie, a z drugiej strony zachować precyzję i dokładnie realizować to, do dyktuje pilot. Moim ostatnim występem w tym sezonie był Rajd Argentyny, dlatego muszę na nowo wejść w rytm. Dopiero, gdy się rozgrzeję, będę mógł nieco podnieść tempo, jednak z założeniem, że przede wszystkim chcę wystrzegać się błędów i być na mecie”.

Liczba występów w Rajdzie Finlandii: 8
Najlepszy wynik: 9. miejsce (2009)

RAJD FINLANDII W LICZBACH:

23 odcinków specjalnych o łącznej długość 317,26 km;
21,4 proc. łącznego dystansu stanowią nowe trasy, nieznane z poprzednich edycji rajdu
4 zwycięstwa Citroëna w Rajdzie Finlandii: wygrywali tam Sébastien Loeb w latach 2008 (C4 WRC), 2011 i 2012 (DS3 WRC) oraz Kris Meeke w roku 2016 (DS3 WRC)
200 km/h – prędkość maksymalna Citroëna C3 WRC. Finlandia jest jednym z zaledwie kilku rajdów w sezonie – obok Szwecji i Meksyku – gdzie zawodnicy osiągają taką prędkość.

@World

NOWY RAJD, NOWE WYZWANIA

Przewidzieć i zaplanować skoki podczas przejazdów zapoznawczych…
Umiejętność dobrego wykorzystania zapoznania z trasą, niezwykle istotna w świecie WRC, w Rajdzie Finlandii nabiera wręcz decydującego znaczenia. Kierowca i pilot mają prawo pokonać trasę każdego odcinka specjalnego dwa razy, z prędkością ograniczoną do 80 km/h. Kierowca ocenia drogę zakręt po zakręcie, a pilot zapisuje w notatkach sposób, w jaki załoga zaatakuje je podczas rajdu, jadąc
w o wiele wyższym tempie (średnia prędkość na oesach w WRC oscyluje wokół 130 km/h). W tym roku zadanie będzie jeszcze trudniejsze, bo 68 km oesowych jest zupełnie nowe, a więc kierowcy nie mają ich w swoich notatkach z poprzednich edycji. Rajd Finlandii najbardziej kojarzony jest
z widowiskowymi skokami. W istocie tych długich „lotów” nie jest wiele. Większą trudność sprawiają setki małych grzbietów i garbów, na których auto podbija się, odciąża i chwilowo traci stabilność lub nawet sterowność. Przeszkody te, o ile nie są pokonane idealnie, wybijają z rytmu, psują tor jazdy
i powodują straty czasowe. Ten, kto najlepiej zapisze w notatkach sposób przejazdu przez setki małych hopek, będzie w stanie jechać pewniej, skuteczniej i unikać nieprzyjemnych zaskoczeń.

Z TAJEMNIC ZESPOŁU

Craig Breen wspomina swoje pierwsze podium (3. miejsce) w karierze kierowcy WRC, wywalczone w edycji 2016 Rajdu Finlandii:

„Jest to jeden z moich sukcesów, którego nigdy nie zapomnę. Marzyłem o dobrym wyniku w tym rajdzie i udało mi się urzeczywistnić to marzenie. W ten sposób wszedłem do grona kierowców stanowiących czołówkę stawki Rajdowych Mistrzostw Świata. Mam w oczach te chwile: na mecie ostatniego odcinka specjalnego czekała na mnie cała moja rodzina i grupa fanów przybyłych z Irlandii. Przeżyłem niewiarygodną radość; jako pierwszy reprezentant mojego kraju stanąłem na podium rajdu w najwyższej kategorii WRC. Dokonałem tego po bardzo zaciętej walce z Tänakiem i z Neuville’em. Niedługo później razem z moim pilotem Scottem doczekaliśmy się nagrody za włożoną pracę – zespół potwierdził, że angażuje nas na pełen kalendarz startów w sezonach 2017
i 2018”.

 

Komentarze

Tagi

Motor Racing League plugin by Ian Haycox

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com