F1

Bottas: Chcę co najmniej dwuletniego kontraktu z Mercedesem

Valtteri Bottas, etatowy kierowca Mercedesa, w wywiadzie dla motorsport.com przyznał, że oczekuje podpisania nowego kontraktu z zespołem, który będzie zawarty na co najmniej dwa lata.

W tym roku jak i poprzednim, Fin miał zaledwie roczny kontrakt. W 2017 roku Bottas przyszedł na miejsce Nico Rosberga, który niespodziewanie ogłosił zakończenie kariery w Formule 1. To postawiło Mercedesa w trudnej sytuacji, jednak zespół zdołał pozyskać Bottasa, który miał ważny kontrakt z Williamsem. Co zrozumiałe, niemiecka stajnia postanowiła sprawdzić osiągi fińskiego kierowcy, dlatego też zaproponowali mu jedynie roczną umowę. Jego osiągi były zadowalające, odniósł 3 zwycięstwa w wyścigach i zajął 3 miejsce w klasyfikacji kierowców, tracąc 60 punktów do Lewisa i zaledwie 12 do Vettela.

W związku z tym w 2018 roku Mercedes przedłużył Finowi kontrakt, ale znowu na okres jedynie jednego roku, co niewątpliwie postawiło Valtteriego w obliczu dużej presji.

Co ważne, kontrakt w 2018 kończy się także Hamiltonowi, jego zespołowemu koledze, jednak już wielokrotnie z obu stron padały deklaracje chęci podpisania nowej umowy. Jak można się domyślać, chodzi o szczegóły finansowe, a także długość dalszego porozumienia. Pisaliśmy także o tym wcześniej: Hamilton zostaje z Mercedesem. Ricciardo do Ferrari?

W roku 2021 mają mieć miejsce duże zmiany w Formule 1 wraz ze zmianą w regulacjach dotyczących jednostek napędowych. Stąd też wielu kierowców (m.in Verstappen i Vettel) podpisali umowy do końca 2020 roku, zostawiając sobie furtki do ewentualnych zmian.

Priorytety Valtteriego

Bottas powiedział, iż jego priorytetem jest pozostanie w Mercedesie na co najmniej dalsze dwa lata:

Chciałbym pozostać w tym zespole, najlepiej na długo. To mój cel. Tak długo, jak prezentował obecny poziom osiągów do tej pory w tym roku, naturalnie wszystko powinno być OK.

Valtteri zażartował, że jeśli Mercedes znowu zaoferuje mu jednoroczną mowę, będą „musieli porozmawiać”.

Valtteri Bottas - Mercedes
Valtteri Bottas offical Twitter

Do tej pory zawsze miałem jednoroczne kontrakty, więc naturalnie chciałbym wiedzieć co będę robić przez najbliższe dwa lata.

Podkreślił, że nie jest zainteresowany ofertami z innych zespołów, aby zyskać przewagę w negocjacjach. Według Bottasa ma on także dobre relacje z szefem zespołu, Toto Wolffem.

Dużo rozmawiamy. Zawsze mówimy otwarcie o moich osiągach, osiągach samochodu. Nie rozmawialiśmy jeszcze o przyszłym roku. Myślę, że jest jeszcze nieco zbyt wcześnie.

Valtteri Bottas - Lewis Hamilton - Toto Wolff - Mercedes
Valtteri Bottas official Twitter

Bottas + Lewis = idealny skład?

Ważnym atutem w negocjacjach umowy będzie na pewno atmosfera w zespole, a także relacje Bottasa z Lewisem. Nico i Lewis stoczyli zacięte bitwy, które mocno zagęszczały atmosferę w Mercedesie. Ich rywalizacja doprowadziła także do kilku poważnych wypadków, przez które zespół stracił dużo punktów.

Relacje między nami od początku były dobre, a czasem jest tylko lepiej wraz z tym jak poznajemy się nawzajem. Szanujemy się wzajemnie.

Po ostatnim wyścigu [w Baku, gdzie przebita opona zakończyła przedwcześnie wyścig Fina który był na prowadzeniu, a zwyciężył Hamilton – przyp. red.] przyszedł prosto do mnie i powiedział „Pojechałeś naprawdę dobry wyścig i zasłużyłeś na wygraną”.

Młodzi kierowcy Mercedesa
LAT Images

Jesteśmy dobrymi kolegami. Chcemy razem pomagać zespołowi i pracować razem, ale także wygrywać. Jest on całkiem kompletnym kierowcą, ja czuję, że staję się coraz bardziej kompletny za każdym razem.

Bottas jest obecnie trzeci w klasyfikacji sezonu 2018, po pięciu wyścigach ze stratą 37 punktów do Lewisa, lidera mistrzostw. Byłby jednakże niemal na równi z Hamiltonem, gdyby dowiózł zwycięstwo w Baku.

Bottas - Mercedes - GP Azerbejdżanu - Baku - opona
LAT Images

Jeśli chodzi o pojedynczy wyścig, było to prawdopodobnie największe rozczarowanie. Prowadziłem na trzy okrążenia do końca, a potem jest ci to odebrane, to ciężkie.

Wiedząc, jak wyglądałaby tabela klasyfikacji, jest to ciężki temat, ale nie mogę tego zmienić. Mam tyle punktów ile mam i muszę nad tym pracować.

Inne opcje?

Jak przyznał Toto Wolff, Mercedes ma problem z młodymi kierowcami. W programie Mercedesa jest co najmniej trzech obiecujących kierowców: Esteban Ocon, który obecnie ściga się drugi sezon dla Force India, George Russel, który rywalizuje w Formule 2, oraz Pascal Wehrlein, który w sezonie 2018 znalazł się poza stawką, jego miejsce w Sauberze zajął junior Ferrari, Charles Leclerc, a sam Pascal będzie się ścigał w serii DTM.

źródło: motorsport.com

Komentarze

Tagi

Motor Racing League plugin by Ian Haycox

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com