F1GP MonakoGP Monako 2018

Bitwa o prestiż! Zapowiedź GP Monako 2018

Za nami już 5 wyścigów tegorocznego sezonu F1. Szóstym w kolejce jest najbardziej znany i z pewnością najbardziej prestiżowy wyścig sezonu, chodzi oczywiście o GP Monako, które odbywa się nieprzerwanie od 1955 roku w Monte Carlo. Jeden z najstarszych torów w całym kalendarzu, niby zwykły kręty i wąski tor. Zazwyczaj z perspektywy zwykłego widza nudny i nieciekawy, a jednak jest jest to wyścig z największym klimatem w przeciągu całego sezonu.

Charakterystyka toru:

Jest to tor uliczny (o długości 3340m) założony w 1929 roku. Kierowcy ścigają się na dystansie 260,520 km, co daje razem 78 okrążeń (najwięcej w obecnym kalendarzu). Tor jest jednym z najniebezpieczniejszych i najtrudniejszych na świecie, jednak życie stracił na nim jedynie jeden kierowca F1 (Lorenzo Bandini 1967r). Oprócz bardzo ciasnych szykan i szybkiego łuku w tunelu pod hotelem Fairmont, znajduje się tam najciaśniejszy nawrót spośród torów Formuły 1, w którym bolidy muszą zwolnić poniżej 50 km/h.

GP Monako
Wikipedia

Na około dwa tygodnie przed wyścigiem rozpoczyna się budowa toru. Elementy barier są wkładane w specjalne otwory rozmieszczone wzdłuż całego toru, z gotowych elementów są budowane budynki boksów. Jest to również jedyny wyścig F1, który można oglądać na żywo bez zakupienia biletów wstępu – z okien budynków i hoteli (w których ceny pokoi są podwajane podczas mistrzostw F1) stojących przy ulicach, na których rozgrywany jest legendarny wyścig.

Zeszłe lata i nadchodzący weekend:

W zeszłym roku wreszcie po czteroletniej hegemonii kierowców ekipy Mercedesa przyszło przełamanie, które zafundował nam kierowca Scuderii Ferrari Sebastian Vettel. W tym roku po raz pierwszy od dawna nie będziemy mieli przed weekendem jedynie jeden zespół w roli faworytów, lecz aż trzech. W gronie faworytów musimy wymieniać zarówno kierowców obu wspomnianych ekip, ale również zabójczych na ulicznych torach kierowców Red Bulla. Z wypowiedzi kierowców możemy dowiedzieć się tylko tyle, że Mercedes ma problemy z tym torem, ale ile w tym prawdy dowiemy się zapewne dopiero podczas sobotnich kwalifikacji.

W obecnej stawce po dwa zwycięstwa na tym prestiżowym torze mają Fernando Alonso, Lewis Hamilton i Sebastian Vettel. Jedno zwycięstwo na swoim koncie ma Kimi Raikkonen. Po tym weekendzie będziemy mogli się spodziewać, że ktoś z poza tej listy dołączy do tego elitarnego grona i zje kolację z Księciem Albertem pod koniec tego weekendu.

Podczas tego weekendu zobaczymy zupełnie nową, najbardziej miękką mieszankę ogumienia, tym razem z różowym paskiem, którym nadano nazwę Hypersoftów. Jak oczywiście można się domyślać będzie ona najbardziej używaną mieszanką podczas całego weekendu o GP Monako ze względu na szybsze tempo pokonywania pętli legendarnego Circuit de Monaco.

Harmonogram weekendu:

Czwartek 24 maja 2018 roku

11:00 – 12:30 – pierwszy trening 

15:00 – 16:30 – drugi trening 

Sobota 26 maja 2018 roku

12:00 – 13:00 – trzeci trening 

15:00 – 16:00 – kwalifikacje 

Niedziela 27 maja 2018 roku

15:10 – 17:15 – wyścig 

Komentarze

Tagi
Pokaż więcej

Michał Kaufmann

Redaktor portalu od 2017 roku. Odpowiedzialny za recenzje książek, gier wideo oraz wszelakie artykuły. Na co dzień uczeń i wielki fan sportu. Kontakt: michal@rallypl.com
WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Close