RALLYCROSSWORLD RX

Audi przygotowane na weekend w Höljes!

Najważniejsza impreza tegorocznego sezonu Mistrzostw Świata w Rallycrossie (World RX), runda w szwedzkim Höljes, odbędzie się w dniach od 29 czerwca do 1 lipca. Postrzegana jest ona jako najbardziej zwariowana z wszystkich rund Mistrzostw w tym sezonie. Dodatkowo jest też ważnym wydarzeniem dla kierowcy EKS Audi Sport Mattiasa Ekströma, ponieważ wystąpi on tam przed własną publicznością.

„Tym, czym dla Formuły 1 jest Monako, tym dla rallycrossu jest Höljes” – podkreśla szwedzki kierowca Audi. „Atmosfera tu jest wyjątkowa, a tor jednym z najlepszych w tegorocznym kalendarzu Mistrzostw. Najfajniejszy jego fragment, to szybki, prawy zakręt brany przy prędkości ok. 170 km/h, tuż przed hopką, na której wykonujemy najbardziej widowiskowe skoki tego sezonu.”

Höljes, w którym mieszka zaledwie 150 mieszkańców, położone jest głęboko w lasach środkowej Szwecji, prawie 200 kilometrów od najbliższego dużego miasta – Karlstad. Co roku odbywa się tu wielka impreza rallycrossowa z muzyką, grillem i sportem motorowym na najwyższym poziomie, na którą pielgrzymuje nawet 40 tysięcy kibiców.

„Weekend w Höljes jest naprawdę ‘magiczny’ dla każdego rallycrossowego kierowcy i każdy z nas chciałby tu wygrać” – mówi drugi z zawodników Audi, Andreas Bakkerud. „Dla wielu szwedzkich kierowców i teamów nie jest to wielkim problemem, ale również ja co roku czekam z niecierpliwością na ten wyścig.”

Zarówno Ekström jak i Bakkerud doskonale znają smak zwycięstwa w „pandemonium” Höljes. W serii rallycrossowej, Ekström i jego team zwyciężyli tu po raz pierwszy w roku 2014, a w 2015 powtórzyli ten sukces. Z kolei Bakkerud wygrywał w latach 2013 i 2016, a dodatkowo podczas wszystkich swych pięciu występów w szwedzkich rundach Supercar także rozgrywanych w Höljes, za każdym razem stawał na podium.

„Oczywiście chcę kontynuować tę dobrą passę również za kierownicą Audi S1 EKS RX quattro” – podkreśla Norweg, któremu w tym roku towarzyszyć będzie około 250 najwierniejszych fanów. Z racji tego, że w Höljes nie ma hoteli, wszyscy oni mieszkają tuż obok toru, na zorganizowanym przez siebie kampingu nazwanym „Bakkerud Blue”.

Relacje z wyścigu team EKS Audi Sport będzie zamieszczał na bieżąco, na żywo, na swej witrynie na Facebooku (www.facebook.com/EKSRX). Początek w niedzielę, 1 lipca, o godz. 14.15. Dodatkowo, jak zwykle, wyścigi finałowe transmitowane będą od godz. 15.00 na stronie Mistrzostw www.fiaworldrallycross.com.

Informacje o rundzie RX w Höljes
– Nazwa toru: Höljes Motorstadion, 200 km na północ od Karlstad
– Długość toru: 1 km 210 m (Joker: 1 km 250 m)
– Nawierzchnia: 60 procent asfalt, 40 procent szuter
– Zakręty: 6 w lewo, 5 w prawo
– Najwyższa prędkość: ok. 167 km/h
– Średnia prędkość: ok. 105 km/h
– Najdłuższy skok: ok. 38 m
– Ilość okrążeń toru: 4 w kwalifikacjach, 6 w półfinale i finale
– Hashtag: #HöljesRX

Plan imprezy:

Piątek, 29 czerwca
– 17:00 – pierwszy wolny trening

Sobota, 30 czerwca
– 09:30 – drugi wolny trening
– 11:00 – pierwsza runda kwalifikacji (Q1)
– 14:30 – druga runda kwalifikacji (Q2)

Niedziela, 1 lipca
– 08:30 – rozgrzewka
– 09:45 – trzecia runda kwalifikacji (Q3)
– 11:20 – czwarta runda kwalifikacji (Q4)
– 15:00 – półfinał i finał
– 15:50 – ceremonia nagrodzenia zwycięzców

 

Komentarze

Tagi
Pokaż więcej
WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Close