AKTUALNOŚCIFormuła EWYŚCIGI

Audi Sport ABT Schaeffler w ogniu walki o mistrzowski tytuł Formuły E

Współzawodnictwo w Formule E stało się jeszcze bardziej ekscytujące. Pięciu różnych zwycięzców pięciu pierwszych wyścigów, zaledwie trzy punkty w klasyfikacji generalnej dzielące każdego z czterech czołowych kierowców, i Lucas di Grassi w samym środku takiego zestawienia na pozycji trzeciej. W sobotę, 23 marca, seria wyścigów Formuła E po raz pierwszy zawita do chińskiej miejscowości turystycznej Sanya.

Rezultaty ostatnich pięciu wyścigów rozstrzygały się na ostatnich metrach. Mamy pięciu różnych zwycięzców i bardzo zażartą walkę na szczytach klasyfikacji: obecny sezon Formuły E wykroczył poza wszelkie oczekiwania, a jego kolejna runda odbędzie się już w najbliższą sobotę. Zwycięzca wyścigu w Meksyku i drugi na mecie w Hongkongu Lucas di Grassi, w Sanya będzie walczył o jak najlepszy wynik. Od prowadzącego w klasyfikacji Mistrzostw Sama Birda dzielą Brazylijczyka zaledwie dwa punkty.

Audi Sport ABT Schaeffler w ogniu walki o mistrzowski tytuł Formuły E
Audi

Lucas di Grassi w Hongkongu po raz dwudziesty dziewiąty stanął na podium, co pozwoliło mu powrócić do ścisłego grona najlepszych.

„To, że zarówno Daniel Abt, jak i ja możemy walczyć o zwycięstwa i najlepsze miejsca na podium, to wynik ciężkiej pracy całego naszego teamu. W trudnych warunkach i przy ogromnej presji pokazujemy naszą realną siłę – właśnie to wyróżnia nasz zespół” – mówi di Grassi. „Trzy razy z rzędu znaleźliśmy się na podium i damy z siebie wszystko, by w Sanya ten ciąg sukcesów kontynuować. W tym sezonie walka w Mistrzostwach jest znacznie ostrzejsza niż kiedykolwiek przedtem.”

Daniel Abt w roku 2019 już stanął na podium – w wyścigu w Santiago de Chile. Jest też jednym z dwóch kierowców w tegorocznej stawce, którzy w każdym z wyścigów zdobywali po dwa punkty. Ma to odbicie w klasyfikacji zespołowej mistrzostw, w której team Audi Sport ABT Schaeffler po pięciu z trzynastu wyścigów sezonu zajmuje drugą pozycję.

„Oczywiście, że rywalizacja o najlepsze miejsca w obu klasyfikacjach to komfortowa sytuacja” – mówi szef zespołu Allan McNish. „Ale tak naprawdę to, kto na jakiej pozycji się znajduje, ważne jest w ostatnim wyścigu sezonu. Tymczasem my koncentrujemy się na kolejnym z rzędu wyścigu. Sanya to zupełnie nowe miejsce zarówno dla zespołów, jak i dla poszczególnych kierowców, więc odpowiednie przygotowanie jest tu najważniejsze.”

Choć krótkie wakacje pomiędzy rundami w Hongkongu i w Sanya byłyby bardzo wskazane, to nic z tego – Daniel Abt i Lucas di Grassi wrócili do Niemiec by prowadzić treningi w symulatorze.

Wyścigiem w Sanya Formuła E wraca do Chin kontynentalnych. Co prawda w dwóch pierwszych sezonach zawody rozgrywane były w Pekinie, jednak później obowiązki gospodarza azjatyckiej rundy serii przejął Specjalny Region Administracyjny Hongkong. Sanya, miasto położone w Hainan, najbardziej na południe wysuniętym regionie Chińskiej Republiki Ludowej, to jedno z najbardziej popularnych miejsc wakacyjnych tego kraju. Każdego roku region ten odwiedza ponad 18 milionów turystów. Tor o długości 2 km 236 m, na którym znajdują się trzy wąskie zakręty, tzw. agrafki, daje dużo możliwości do wyprzedzania – to obietnica emocjonującej rywalizacji. Dodatkową atrakcją jest jego usytuowanie – blisko nabrzeża.

 

„Wyścig pośrodku turystycznego kurortu z białymi, piaszczystymi plażami – Formuła E ma ogromne szczęście do wyjątkowych lokalizacji” – podkreśla Daniel Abt. „To wspaniale móc znów ścigać się w kontynentalnych Chinach. Wiem, że zawsze jesteśmy tu dobrze widziani.”

 

Oprócz Audi Sport ABT Schaeffler bolidami Audi e-tron FE05 skonstruowanymi wspólnie przez Audi i jego partnera technologicznego firmę Schaeffler, jeździ również inny team – Envision Virgin Racing, w którym za ich sterami zasiadają Sam Bird i Robin Frijns. Brytyjski zespół przewodzi obecnie zarówno klasyfikacji kierowców, jak i klasyfikacji zespołowej.

Szósta runda obecnego sezonu Formuły E rozpocznie się w najbliższą sobotę, 23 marca, o godz. 15.00 czasu lokalnego, czyli o 20.00 czasu środkowoeuropejskiego. Wyścig potrwa jak zwykle 45 minut plus jedno okrążenie. Bezpośrednią transmisję całości obejrzeć będzie można w stacji telewizyjnej Eurosport, a pełna lista innych stacji transmitujących zawody znajduje się na stronie internetowej www.fiaformulae.com.

Tagi

Mikołaj Sobol

Śledzę wszytko co dzieje się motosporcie. Jestem na bieżąco z wynikami, aktualnościami, ciekawostkami, a także ploteczkami. W redakcji od 2017 roku.

Podobne

Close